Statystyczne podsumowanie sezonu

Czas na statystyczne podsumowanie sezonu 2020/21 w wykonaniu pierwszej drużyny GKS Bełchatów na boiskach Fortuna 1 Ligi oraz w Pucharze Polski. Rozpoczęty miesiąc później niż w ubiegłych latach sezon piłkarski zakończył się dla naszego klubu spadkiem do eWinner 2 Ligi.

Fortuna 1 Liga

„Brunatni” zajęli z 23 punktami 18. miejsce w tabeli F1L. Na tę zdobycz punktową złożyło się zaledwie 6 zwycięstw i 7 remisów (pamiętajmy o dwóch ujemnych punktach). We wszystkich spotkaniach bełchatowianie zdobyli 24 gole i stracili 51 bramek. Nasi bramkarze tylko osiem razy zachowali czyste konto.

Po raz pierwszy od wielu lat giekaesiakom nie sprzyjał własny stadion, na którym zdobyli mniej punktów niż na wyjazdach. Przy Sportowej zdobyliśmy 11 punktów (gole 15-28), natomiast na obcych stadionach 14 „oczek” (gole 9-23).

Bełchatowianie strzelili po 12 bramek w obu połowach. Najwięcej, bo 10 goli, zdobyli prawą nogą, 9 lewą a 5 głową.

"Brunatni" ośmiokrotnie kończyli swoje mecze bez straty bramki. Rywale najczęściej strzelali nam gole w pierwszym kwadransie (11) a my po 6 w pierwszym i czwartym kwadransie.

Sześciokrotnie wygraliśmy pierwsze połowy a siedmiokrotnie drugie.

Najwyższa porażka: 0:3

W Niepołomicach zakończyliśmy swój 44. sezon w historii a jednocześnie 17. na poziomie obecnej Fortuna 1 Ligi. Do tej pory kolejne drużyny reprezentujące nasz klub rozgrały 1372 mecze we wszystkich rozgrywkach ligowych od 1978 roku. Bełchatowianie wygrali 610 z nich, 369 zremisowali a 393 razy schodzili z boiska pokonani.

Program Pro Junior System:

GKS Bełchatów zajął ostatecznie ostatnie premiowane 7. miejsce, które z uwagi na spadek do eWinner 2 ligi przyniesie naszemu klubowi 100.000 zł premii od Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Puchar Polski

W „Pucharze Tysiąca Drużyn” drużyna GKS Bełchatów rozegrała tylko jedno spotkanie a przeciwnikiem w sierpniu była Legia Warszawa. Jedynego gola dla tworzonej w tygodniu meczowym ekipy GKS zdobył wówczas Damian Hilbrycht.

I runda finału Pucharu Polski
GKS Bełchatów – Legia Warszawa 1:6 (1:3)

Fortuna 1 Liga i Puchar Polski

W rozgrywkach ligowych i pucharowych przynajmniej jedną minutę zaliczyło w składzie GKS Bełchatów 38 zawodników, w tym 15 młodzieżowców i 13 wychowanków. Na przestrzeni całego sezonu 21 piłkarzy zadebiutowało w pierwszym zespole „Brunatnych” .

Z 34.573 minut, jakie spędzili na boisku wszyscy zawodnicy, 5.896 to czas samych młodzieżowców.

3:0 - 5 razy

Drużyna ma na koncie 25 zdobytych bramek (0.7 gola na mecz) i 57 straconych (1,6 na mecz).

Jak padały gole?

9 - po kontrataku
7 - po rzucie wolnym
5 - po ataku pozycyjnym
2 - po rzucie rożnym, po rzucie karnym

Najwięcej (8) goli strzeliliśmy w lewy dolny sektor bramki rywala.

Najlepszy w punktacji „kanadyjskiej” okazał się Waldemar Gancarczyk, który strzelił 2 gole i zaliczył 4 asysty. Na drugim miejscu w tej klasyfikacji jest Maciej Mas (3+2) a na trzecim Łukasz Wroński (1+4).