Menu
Logo
2liga
Pge
Reklama

[Zapowiedź] Powrót po trzech latach

[Zapowiedź] Powrót po trzech latach

Po trzech sezonach na trzecim poziomie rozgrywkowym pierwsza drużyna GKS Bełchatów wraca na zaplecze PKO Ekstraklasy. „Brunatni” po raz pierwszy wystąpili na tym poziomie w 1987 r. i w swej historii występowali tam najdłużej, bo aż przez piętnaście sezonów.

Ten szesnasty rozpoczniemy z tym samym rywalem, jak przed czterema laty. Na Sportową przyjeżdża bowiem Stomil Olsztyn, z którym rywalizowaliśmy od 1988 roku już 22 razy.

W poprzednim sezonie nasze zespoły z oczywistych przyczyn nie rywalizowały grając na różnych poziomach. Bełchatowianie zdobywając na boisku 60 punktów (-2 kary) awansowali do Fortuna 1 Ligi, natomiast olsztynianie, po wielkich perypetiach organizacyjnych wyszli ostatecznie obronną ręką z problemów i zdobywając 40 punktów zajęli 11. pozycję w lidze.

W sobotę, jak każda z osiemnastu ekip, przystępujemy ze swoimi marzeniami o jak najlepszym wyniku. Za drużyną prowadzoną przez Artura Derbina udany okres przygotowawczy, podczas którego giekaesiacy rozegrali sześć meczów kontrolnych (pięć zwycięstw i remis). W kadrze doszło do pewnych przetasowań, ale nie można mówić tym razem o rewolucji. Z naszego zespołu odeszło dwóch podstawowych zawodników, tj. Damian Michalski (Wisła Płock) i Patryk Mularczyk (powrót do Zagłębia Sosnowiec) a Patryk Rachwał zakończył czynną grę z 255 występami w pierwszym zespole GKS Bełchatów, ale pozostał w klubie w roli II trenera. Zakończył się także kontrakt Huberta Tylca a „młodzi”, czyli Mikołaj Bociek, Konrad Matuszewski i Mateusz Stolarczyk zostali wypożyczeni do Sokoła Konsport Aleksandrów Łódzki. Do zespołu dołączyli natomiast: Michał Kołodziejski i Krzysztof Wołkowicz z Elany Toruń, Mateusz Marzec z Olimpii Grudziądz, wracający z wypożyczenia do Sandecji Nowy Sącz Dawid Flaszka, Adrian Małachowski ze Znicza Pruszków, Maciej Mas z UKS SMS Łódź oraz Kewin Komar, Damian Michalak, Dawid Kocyła i Bartłomiej Lisowski z GKS Bełchatów U-19.

Kadra na rundę jesienną liczy 25 zawodników, w tym 12 o statusie wychowanka a 6 młodzieżowca. To istotne w kontekście programu Pro Junior System, w którym w poprzednim sezonie nasz zespół zajął 1. miejsce. Czy i w tym sezonie powalczymy o wysokie miejsca? To będzie zależeć w głównej mierze od naszych zawodników U-21. Przypominamy, że w Fortuna 1 Lidze jest wymóg gry minimum jednego młodzieżowca przez cały mecz. Nowością jest możliwość wystawienia w rezerwie nie siedmiu a dziewięciu zawodnikó.

Wracając na chwilę do historii, to pierwszy, historyczny mecz GKS Bełchatów na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej, rozegrano przy Sportowej z Górnikiem Knurów. Ponad 4 tys. kibiców niestety nie obejrzało żadnej bramki, a w koszulkach gospodarzy biegali wtedy m.in. bracia Wiesław i Krzysztof Surlitowie, Leszek Fajek, Mariusz Romański czy Mirosław Gajewski.

Jak podaje w swoim artykule portal Belsport.pl, w 1 lidze piłkarze GKS Bełchatów dwukrotnie zostawali królami strzelców. W sezonie 1992/93 uczynił to Janusz Kudyba (19 goli) a pięć lat później jego wyczyn skopiował Dariusz Patalan (19). Do tego sześciokrotnie stawali na strzeleckim podium. Kolejno byli to Robert Górski (sezon 1994/95, 14 bramek), Jacek Krzynówek (1997/98, 15), Patalan (2000/01, 14), Marcin Chmiest (2003/04, 11), Grzegorz Król (2004/05, 16 i wicekról strzelców) oraz Michał Mak (2013/14, 15 i wicekról strzelców).

Portal wyliczył także, że przez piętnaście sezonów na poziomie 1 ligi piłkarze GKS Bełchatów rozegrali 518 spotkań, w których zdobyli 790 punktów za 235 zwycięstw i 160 remisów. W 123 spotkaniach schodzili z boiska jako pokonani. Swoim przeciwnikom strzelili równe 700 bramek, przy czym sami stracili ich 434.

Mecz „Brunatnych” ze Stomilem, który dostał nowe życie dzięki pozyskaniu nowego inwestora, będzie można obejrzeć tylko na stadionie przy ul. Sportowej, ponieważ posiadająca wyłączne prawa do transmisji telewizja Polsat naszego pojedynku nie ujęła w ramówce. Tym bardziej zapraszamy po bilety, które czekają na Was w Punkcie Obsługi Kibica w piątek do godz. 17, w sobotę od godz. 13. W dniu meczu kasy stadionowe będą czynne od godz. 16. Bramy obiektu otwieramy o godz. 18.

Przypominamy jednocześnie, że udostępniliśmy do użytku nową wersję aplikacji do zakupu biletów i karnetów na mecze GKS Bełchatów. Bilety i karnety na trybunę zachodnią i północną możecie kupować poprzez stronę bilet.gksbelchatow.com

Uwaga! Zgodnie z ustaleniami ze środowiskiem kibicowski, wejściówki na trybunę wschodnią, czyli "młyn" są dostępne tylko w Punkcie Obsługi Kibica.

Zapraszamy kibiców do posilania się przy stanowiskach gastronomicznych, które będą usytuowane przy trybunie wschodniej, zachodniej i północnej. Czekają na Was ciepłe dania, przekąski i napoje, w tym piwko. To samo dotyczy kibiców z Olsztyna.

 

<< powrót do wszystkich aktualności

Najbliższe mecze GKS

Fotogalerie

Reklama

 

   

KLUB BIZNESU GKS BEŁCHATÓW




 

SPONSORZY I REKLAMODAWCY

Pge

PARTNER LIGI



PARTNERZY TECHNICZNI


 



PARTNERZY MEDIALNI



PARTNER MEDYCZNY



 

GKS na Twitterze

GKS na YouTube

GKS na Facebooku

Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 2917229