Statystyczne podsumowanie sezonu

Czas na statystyczne podsumowanie zakończonego w sobotę 2 czerwca sezonu 2017/18 w rozgrywkach 2 ligi w wykonaniu drużyny PGE GKS Bełchatów.

„Brunatni” zajęli z 46 punktami 8. miejsce w tabeli 2 ligi. Na tę zdobycz punktową złożyło się 12 zwycięstw i 10 remisów. We wszystkich spotkaniach bełchatowianie zdobyli 50 goli (trzecia najlepsza ofensywa w lidze), ale stracili aż 43 bramki (siedem zespołów straciło ich więcej).

Giekaesiakom zdecydowanie bardziej sprzyjał własny stadion, na których zdobyli 33 punkty ze stosunkiem bramek 29-16. Wyjazdy to zaledwie 13 „oczek” i bramki 21-27.

W rundzie jesiennej zespół prowadzony przez Mariusza Pawlaka zdobył w 19 meczach 26 punktów, co dało średnią 1,36 punktu na mecz z ogólnym bilansem 7-5-7 i bramkami 30-27.

Wiosna to już tylko 15 spotkań, w których pod wodzą trenerów Pawlaka i Artura Derbina giekaesiacy zdobyli 20 punktów (średnia 1,33 na mecz) z bilansem 5-5-5 i bramkami 20-16.

W 16 meczach do przerwy był remis, w 7 przegrywaliśmy a w 11 prowadziliśmy. W dwóch przypadkach pomimo strat po pierwszej połowie, udało się wygrać i jeden raz zremisować.

Karne przeciw GKS : 4 - wykorzystane 3

Drużyna ma na koncie 50 zdobytych goli (1,47 gola na mecz) i 43 stracone (1,26/ mecz).

aut: 1

W rozgrywkach ligowych przynajmniej jedną minutę zaliczyło w składzie PGE GKS Bełchatów 28 zawodników, w tym dziesięciu młodzieżowców i siedmiu wychowanków. Aż siedemnastu piłkarzy zadebiutowało w pierwszym zespole „Brunatnych” w meczu o punkty na poziomie centralnym.

Najwartościowszym pod względem ofensywy zawodnikiem został Piotr Giel, który nie tylko zdobył 15 bramek zostając wiceliderem strzelców 2 ligi, ale także dodał pięć asyst.