Menu
Logo
Pge

Pawlak dla ŁNP: Wrócić na dawne miejsce

Pawlak dla ŁNP: Wrócić na dawne miejsce

PGE GKS Bełchatów, który przed sezonem uważany był za jednego z faworytów do awansu, po rundzie jesiennej zajmuje 8. lokatę w II lidze. Trener Mariusz Pawlak wierzy w metamorfozę drużyny na wiosnę. – Musimy znaleźć drogę, która pozwoli nam wygrywać. Bo od GKS-u wymaga się zwycięstw – mówi szkoleniowiec w rozmowie z Piotrem Wiśniewskim z portalu Łączy Nas Piłka.

Z Chojniczanką wywalczył pan awans z II ligi do I, taki sam cel przyświeca PGE GKS Bełchatów? Po to pan tu przyszedł?

Wiem jak się robi awans, bo jeszcze w czasach, kiedy byłem piłkarzem, a potem grającym asystentem Marcina Kaczmarka, wywalczyliśmy z Olimpią Grudziądz promocję z III ligi do II, następnie z II do I. Mając takie doświadczenie na początek, pomogło mi to w dalszej pracy trenerskiej. Przychodząc rok temu do GKS-u Bełchatów wiedziałem, gdzie jestem. To klub skazany na sukces. Na to potrzeba jednak spokoju i czasu. Czy ze mną na ławce, czy z innym trenerem, GKS na pewno kiedyś wróci na swoje dawne miejsce.

Czas i spokój dlatego, że kadra drużyny w ostatnich latach została odmłodzona?

Chodzi o stopniowe odbudowywanie sportowej i organizacyjnej marki GKS-u. Musimy obrać swój kierunek, nie bujać w obłokach na wspomnienia dawnej świetności, tylko skupić się na rzeczywistości. Jeśli pyta pan o zmiany pokoleniowe w GKS-ie, to skoro zawodnik jest w stanie wciąż ciężar odpowiedzialności na swoje barki w wieku 16 lat, nie powinno patrzeć mu się w metryczkę. Musimy znaleźć drogę, która pozwoli nam wygrywać. Bo od GKS-u wymaga się zwycięstw. Chcielibyśmy mieć jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Nie zawsze tak się da, niektóre kluby przez to przepadły.

Wspomnianych zwycięstw PGE GKS ma siedem. Tyle samo co porażek, do tego pięć remisów.

Średni wynik. Sezon zaczęliśmy od trzech zwycięstw w czterech meczach. Potem od 7. kolejki nie wygraliśmy siedmiu kolejnych spotkań. Już wcześniej zaczęły się problemy zdrowotne. Marcin Grolik zerwał wiązadło krzyżowe, lewy obrońca Kamil Szubertowski tuż przed początkiem sezonu doznał złamania piątej kości śródstopia. Mówię o piłkarzach, którzy mieli grać w podstawowym składzie. Musieliśmy szukać nowych rozwiązań, co odbiło się na grze całej formacji defensywnej. Zdobyliśmy 30 bramek, za to straciliśmy 27 goli, co jest jednym z gorszych wyników w lidze. Ta runda była trudna, bo zmienialiśmy ustawienia, tasowaliśmy zawodnikami na różnych pozycjach. Nie wyglądało to za dobrze.

Wiosną będzie lepiej?

To zależy, czy problemy nas ominą. Klubów II ligi nie stać na posiadanie w kadrze dwóch równorzędnych piłkarzy, dlatego tak ważne jest to, aby mieć jak najwięcej zdrowych zawodników. Zimą jest o tyle niebezpiecznie, że gramy na sztucznej trawie, która sprzyja kontuzjom. Trudno więc zakładać, czy do rundy rewanżowej przystąpimy w komplecie. Z drugiej strony, tak naprawdę nie musimy za wiele zmieniać, bo skład, jak na warunki II ligi, mamy solidny. Nasi kluczowi zawodnicy muszą być w formie, wtedy można pomyśleć o ambitnych celach.

Osoby znające realia II ligi twierdzą, że PGE GKS może włączyć się do walki o awans.

Wiem, że na GKS cały czas patrzy się przez pryzmat przeszłości. Że bogaty klub i tak dalej. Każdy trener tu pracujący ma wysoko zawieszoną poprzeczkę. Ambicje i aspiracje są duże, a zakładają powrót do lat świetności. Od czegoś trzeba zacząć, czyli awansu do I ligi. Na wynik pracuje się latami, nie jest powiedziane, że w Bełchatowie uda nam się zrobić go w rok. Oczywiście nie składamy broni, mamy określony plan jak grać, zobaczymy na ile okaże się skuteczny. Przede wszystkim musimy poprawić grę w obronie.

Do GKS-u dołączyli Szczepan Kogut i Krystian Peda. Czy ci piłkarze byli dobierani według określonych potrzeb?

Do tego grona trzeba jeszcze doliczyć Damiana Michalskiego, który wraca z wypożyczenia z Polkowic. To młodzieżowiec, przyszłość przed nim. Peda i Kogut liznęli trochę ekstraklasy w Termalice Nieciecza, powinni być naszym wzmocnieniem. Szukamy jeszcze środkowego obrońcy, najlepiej doświadczonego, rozglądamy się też za zawodnikami na inne pozycje, jednak wielkiej rewolucji nie przewidujemy.

 

<< powrót do wszystkich aktualności

Najbliższe mecze GKS

Ruch Chorzów
Ruch
Chorzów
2019-03-02
17:00
D
Górnik Łęczna
Górnik
Łęczna
2019-03-09
17:00
D
Olimpia Grudziądz
Olimpia
Grudziądz
2019-03-16
00:00
W

Fotogalerie

SPONSOR STRATEGICZNY
PGE Polska Grupa Energetyczna

WŁAŚCICIELE AKCJI
Bełchatowsko Kleszczowski Park Przemysłowo Technologiczny Sp. z o.o.
Bełchatowsko Kleszczowski Park Przemysłowo Technologiczny Sp. z o.o.

 

KLUB BIZNESU GKS BEŁCHATÓW - KLUB 40


SPONSORZY I REKLAMODAWCY


GŁÓWNY PATRON MEDIALNY


PARTNER MEDIALNY
belsportbelsport

PARTNERZY
Galeria 

Olimpia 

 

GKS na Twitterze

GKS na YouTube

GKS na Facebooku

Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 574370