Menu
Logo
Pge

Historia stadionu przy Sportowej

Historia stadionu przy Sportowej

W tym roku obchodzimy jubileusz 40-lecia Górniczego Klubu Sportowego „Bełchatów”. Jak każdy klub, tak i „Brunatni” mają swój dom, który rozwijał się podczas tych dekad. Ale zaczęło się od boiska przy „Mickiewiczu”…

Jak zmieniał się stadion przy obecnej ul. Sportowej 3, na którym najpierw grała młodzież szkolna, zawodnicy RKS Skra Bełchatów a następnie piłkarze GKS „Węgiel Brunatny” i GKS „Bełchatów”? Jak wyglądały kolejne etapy modernizacji? Przedstawiamy najważniejsze daty z historii zwykłego boiska przy szkole a później obiektu, na którym trzykrotnie gościły finały krajowych pucharów, dwukrotnie wystąpiła reprezentacja Polski, rozgrywano mecze eliminacyjne w Pucharze UEFA czy 187 spotkań polskiej Ekstraklasy i wiele, wiele innych.

1936 r. - oddanie boiska przy szkole im. Adama Mickiewicza przy ówczesnej ul. Politańskiej początkiem historii obiektu. Różnica poziomów między bramkami (w których nie było jeszcze siatek) wynosiła wówczas aż 150 cm (nachylenie w kierunku południowym). Boisko miało wymiary 90 x 60 metrów, nie było ogrodzenia a kształt „stadionu” wyznaczały topole. Boisko w takim kształcie przetrwało okupację a tuz po wojnie służyło przede wszystkim młodzieży i na zgromadzenia miejskie.

1950 r. - przyszłe boisko GKS zostało przesunięte kilkadziesiąt metrów na zachód i miało już wymiary 100 x 65 metrów, postawiono także pierwsze trwałe ławki dla kibiców. Na bramkach zawisły siatki uplecione przez sympatyków RKS Skra. Były na tyle mocne, że przetrwały kilkanaście lat!

1954 - 1956 r. - budowa 400-metrowej bieżni, skoczni w dal i wzwyż, koła do rzutu dyskiem i kulą, boiska do siatkówki i koszykówki, trybuny zachodniej na 1.500 osób. Wyrównano płytę boiska przemieszczając około 3000 metrów sześciennych ziemi i zbudowano ciągi melioracyjne. Powstała skarpa oddzielająca stadion od szkoły oraz ogrodzenie wewnętrzne i zewnętrzne. W szatni zainstalowano urządzenia do podgrzewania wody, kabiny do kąpieli czy umywalki. Koszt ogólny budowy wyniósł 600 tys. zł przy dużym wkładzie pracy sympatyków i zawodników.

1981 - 1983 r. (pierwszy zespół gra na stadionie zastępczym w OSiR „Wawrzkowizna”) - budowa nasypów wokół obiektu, trybun na 5000 miejsc siedzących i kolejny tysiąc stojących i budynku z szatniami, sauną, odnową biologiczną, świetlicą, pomieszczeniami administracyjno-gospodarczymi, kawiarnią. Płyta boiska, na której dokonano niwelacji i drenowania, ma już wymiary 105 x 70 m.

2001 - 2009 r. - całkowita zmiana bryły stadionu, budowa nowych, w pełni zadaszonych trybun, sztucznego oświetlenia oraz systemu podgrzewania murawy, następuje modernizacja budynku klubowego, znika betonowe boisko od ul. Sportowej, zainstalowany zostaje telebim i piłkochwyty.

Mat. Mirosław Olejniczak „Historia bełchatowskiego sportu”/ własne
Fot. Włodzimierz Sierakowski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

Najbliższe mecze GKS

Pogoń Siedlce
Pogoń
Siedlce
2018-07-21
17:00
W
Siarka Tarnobrzeg
Siarka
Tarnobrzeg
2018-07-28
19:00
D
Radomiak Radom
Radomiak
Radom
2018-08-04
00:00
W

Fotogalerie

SPONSOR STRATEGICZNY
PGE Polska Grupa Energetyczna

WŁAŚCICIELE AKCJI
Bełchatowsko Kleszczowski Park Przemysłowo Technologiczny Sp. z o.o.
Bełchatowsko Kleszczowski Park Przemysłowo Technologiczny Sp. z o.o.

 

KLUB 40

SPONSORZY I REKLAMODAWCY

     

GŁÓWNY PATRON MEDIALNY

PARTNER MEDIALNY
belsportbelsport

PARTNERZY
Galeria 

Olimpia 

 

GKS na Twitterze

GKS na YouTube

GKS na Facebooku

Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 204533 odwiedzin